
Prof Luc Montagnier, som vann Nobelpriset 2008 för sin roll i att upptäcka hiv, säger homeopati kan fungera trots dessa höga utspädningar.
I en intervju för tidskriften Science, som frågade, ”Tror du att det finns något i homeopati …?” svarade han, ”… Vad jag kan säga nu är att de höga utspädningar är fungerar. Höga utspädningar av någonting är inte ingenting. De är vattenstrukturer som härmar de ursprungliga molekylerna . ”
Prof Luc Montagnier är en fransk virolog. Hans nuvarande forskning är helt inriktad på att undersöka de elektromagnetiska egenskaperna hos biologiska ämnen (t.ex. DNA och bakterier) och uttalar sig om att höga utspädningar med samma tillverkningsteknik som homeopatiska läkemedel dvs seriespäd, omväxlande med potensiering (kraftig skakning). I intervjun från 2011, diskuterade han sitt arbete och orsaker till att flytta till Kina vid 78 års ålder. Det var ”rädsla kring detta ämne” i Europa som fick honom till det.
Vetenskap är en ständigt växande område och vad det vetenskapliga etablissemanget förklarar vara ”omöjligt” i en era, ofta visat sig vara ”faktum” i en annan.
För att bara ta ett berömt exempel på medicinska U-svängar, 1982, då Dr Barry Marshall och dr Robin Warren först fram sin teori om att bakterieinfektion var en underliggande orsak till magsår, vart deras idé förlöjligad.
Forskarna sade att det var omöjligt för bakterier att överleva den sura miljön i magen, än mindre trivs där, men år senare Marshall och Warren var upprättelse när det äntligen accepterat att de var rätt – Helicobacter pylori -infektion är verkligen den vanligaste orsaken till magsår .
År 2005 var de tilldelades Nobelpriset i fysiologi. I Nobel citat läkarna prisades för sin ”uthållighet, och vilja att utmana rådande dogmer”.
Medan forskarna fortsätter att undersöka hur homeopatiska läkemedel har en biologisk effekt, kanske vi borde vara mer försiktig med att använda ordet ”omöjligt” när det kommer till den medicinska vetenskapen.